Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Front Page > breadcrumbs: District >

Working...

Ajax Loading Image

 

Students Win Awards Across Academic Fields


Skip image

Story image 1_0
591b93db6991d

Years worth the dedication and self-improvement were recognized at the 2017 Griggsville-Perry Awards Night. The faculty and staff congratulate all students on their hard work and jobs well-done!

Click here for pictures from the night's ceremony!

Mr. Taylor

Health Students of the Year

Raegan Stauffer

Zane Phillips

PE Students of the Year

        Ryan Kelley

        Kourtney Harris

Driver’s Ed – Most Improved Driver

Johnathon Bedenbender

 

Pat Apps

    Griggsvile-Perry Federation of Teacher’s Local 4141 Scholarship

        

Michelle Tucker

    “A” Average Awards

        Math

            Caitlyn Downey, Johnathon Bedenbender

        Science “B”     

            Erica Sidwell, Kelsey Hull, Myesha Edwards

        Science “A”

            Alexis Walston, Dale Beaty

        Career/Job Skills

            Johnathon Bedenbender, Joseph Butler

        Finance

            Alexis Walston, Ashlee Jones, Johnathon Bedenbender, Dale Beaty

        Writing Enrichment

            Dale Beaty

    Most Improved

        Math - Dustin Street

    Highest %

        Finance - Ashlee Jones

        Career/Job Skills - Johnathon Bedenbender

        Science “A” - Dale Beaty

        Science “B” - Erica Sidwell

        Math - Caitlyn Downey

 

Brandi Shoemaker

College English – Shannon Mountain and Kourtney Harris

English III – Duncan Bradshaw, Maleah Richard, and Jack Phillips

English II – Hayli Ring, Savannah Irving, Matthew Myers, and Lane Spencer

English I – Tucker Kunzeman, Quinn Phillips, Jennifer Bingham, Zane Phillips, Dalton Sheurman, Raegan Stauffer

 

Cindy Lightle

Matthew Myers

Jonathon Myers

Jack Phillips    

Quinn Phillips

Zane Phillips

Duncan Bradshaw

Mercedes Hannant

Shannon Mountain

Kalli Goewey

Hayli Ring

Lane Spencer

Jaden Huddleston

Tucker Kunzeman

Dalton Sherman

Raegan Stauffer

Daniel Bingham

Ashlyn Crone

Jennifer Bingham

Jordan Brite

Maleah Richard

 

Andrew Crivilare

 

Award for Excellence in Photography: Ashley Miller

Award for Excellence in Computer-Based Design: Maleah Richard

Award for Excellence in Publication Leadership: Bailey Scoggins

Award for Excellence in Public Speaking: Mattea Mott

Award for Most Improved Public Speaker: Courtney Syrcle

 

Kevin Duffy

 

    Pre Calc

        Duncan Bradshaw

        Jordan Brite

        Mercedes Hannant

    

    Stats/Discrete

        Alexa Shoemaker

        Robert Brown

        Nick DeJaynes / Kailynn Waugh

        Allison Huntley

        Della Ann Lemons / Dakota Shoemaker

 

    Algebra II

        Matthew Myers

        Ashley McCarter/ Bailey Scoggins

        Mattea Mott

        Jadon Huddleston

Hawk Lothridge

Kaleb Snyder

Lane Spencer

Mike Harris

Nathan Walston  

    

    Geometry (B1)

        Mary Nash

        Gage Crow

        Bryan Brown / Abeni Broyles

        Abeni Broyles

        Eva Hurst / Mary Nash

        Abeni Broyles

 

    Calculus

        Jon Myers

        Daniel Bingham

        Ryan Kelley / Daniel Bingham

        Shannon Mountain

 

    Geometry (B2)

        Quinn Phillips

        Dalton Sheurman

        Jakob Freeman

        Jennifer Bingham    

        Laklyn Westfall

Brayden Mountain, Jennifer Bingham, Alexis Coultas, Quinn Phillips, Aleigha Kessinger                            Raegan Stauffer, Zane Phillips, Tyler DeJaynes, Tucker Kunzeman

 

Chris Sheehan

 

Non-Idle Hands Award - Mason Smith, Logan Thomas

 

American Red Cross High School Scholarship - Jonathon Myers, Kalli Goewey

 

Environmental Science “Beyond the Classroom Expectations” Award - Duncan Bradshaw

 

Biology I Awards - Matthew Myers, Lane Spencer, Hayli Ring, Savannah Irving.  

 

Allison  Dokey

    Scholarships:

        Missouri University of Science and Technology

            Shannon Mountain

        Quincy University Scholarships

            Kalli Goewey

        Pittsfield Rotary Club Scholarship (rep)

            Kalli Goewey

        John Wood Community College Academic Leadership Scholarship (rep)

            Alexa Shoemaker

        John Wood Foundation – Lemon Memorial Scholarship (rep)

            Robert Brown

        Pittsfield Lions Club Scholarship (rep)

            Kalli Goewey

        Illini Community Hospital Scholarship (rep)

            Alexa Shoemaker

        Farmers State Bank Pike County Achievement Scholarship

            Daniel Bingham

        JWCC Foundation Oakley-Burke Pre-Engineering Scholarship

            Ryan Kelley

 

Griggsville-Perry CUSD 4202 North StanfordGriggsville, IL  62340

p. 217.833.2352

Sign up for the News Update.

This institution is an equal opportunity provider.

Back To Top